Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941 - 1944)

Wystawa uczniów z Saksonii-Anhalt pt. „Treblinka. Piekło na ziemi”

W czwartek, 13 września 2018r. o godzinie 11.00 w Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944) otwarto wystawę uczniów z Saksonii-Anhalt pt. „Treblinka. Piekło na ziemi”. Wystawa prezentowana jest dzięki uprzejmości młodzieży niemieckiej. Podczas oficjalnej inauguracji Pani Laura Wölbing, w imieniu wszystkich twórców zaproponowała przekazanie wystawy na własność Muzeum Treblinka.

W słowie wstępnym katalogu towarzyszącemu wystawie Dr Reiner Haseloff, Premier Kraju Związkowego Saksonia- Anhalt podkreśla:

Auschwitz, Majdanek, Bełżec, Sobibór, Chełmno i Treblinka stoją jako symbole dla Szoah, systematycznego morderstwa Żydów Europy. One są symbolem cierpienia, jakie ludzie wyrządzili innym ludziom oraz zbrodni nazistowskich, które dokonały bezprecedensowego załamania cywilizacji. Jednocześnie są to miejsca dla przypominania i pamięci oraz imperatywu etycznego, że coś takiego nigdy więcej nie może się zdarzyć!

(...)Uczennice i uczniowie z Wettina, Merseburga i Mücheln odwiedzili wielokrotnie Miejsce Pamięci Treblinka. Ich przeżycia, odczucia i wrażenia złożyły się na jedną wystawę, której tytuł „Treblinka – piekło na ziemi” trafnie wyraża grozę i diabelskość tej fabryki śmierci.

(…) Przypominanie i kultura pamięci stanowią ważną część szkolenia historyczno-politycznego, a tym samym, nauczania w szkole. Wizyty w miejscach pamięci pokazują dokąd mogą prowadzić ślepy fanatyzm i urojenia rasowe”

Gościem honorowym wernisażu była Pani Jadwiga Stankiewicz-Jóźwik, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.

Podczas uroczystego otwarcia wystawy obecni byli również:

Maik Reichel – Dyrektor Centrali Politycznej Kraju Związkowego Saksonii-Anhalt,

Peter Wetzel – Przewodniczący Projektu Geschichtswerkstatt Merseburg-Saalekreise. V.,

dr Edward Sułek – Zastępca przewodniczącego Stowarzyszenia Polsko-Niemieckiego w Saksonii-Anhalt,

Laura Wölbing – reprezentant twórców wystawy,

Longina Oleszczuk – reprezentant burmistrza i wójta gminy Kosów Lacki,

Hanna Przesmycka – dyrektor Zespołu Szkół z Kosowa Lackiego,

Wojciech Hadała – dyrektor Zespołu Szkół z Małkini Górnej,

oraz młodzież szkolna z Polski i Niemiec.

Wystawa zaplanowana i stworzona przez młodych ludzi z Saksonii-Anhalt ukazuje otwarte, osobiste spojrzenie na horror niemieckiego nazistowskiego narodowego socjalizmu i funkcjonowanie obozu zagłady w Treblince.

W latach 2016 i 2017 uczniowie ze szkół powiatu Saalekreis pod hasłem „Szkoła bez rasizmu - Szkoła z odwagą” odbyli poruszającą podróż do bolesnej, europejskiej historii. Pokłosiem tej podróży jest prezentowana w Muzeum Treblinka wystawa. W centrum zainteresowania młodzieży była zarówno infrastruktura obozu, oprawcy i ich ofiary, jak również wpływ tych przerażających wydarzeń na przyszłe pokolenia. Uczniowie zapraszają, aby wraz z nimi, poprzez prezentowaną wystawę, udać się na poszukiwanie śladów zbrodni, czytać i oglądać stworzone przez nich obrazy, a przede wszystkim, zatrzymać się na chwilę, oddać refleksji i zadawać pytania. Pytania do nich, do siebie samego i do naszych czasów. Wystawą tą zwracają również uwagę na konieczność wspólnego, odpowiedzialnego bycia w Europie.

Wystawa pokazuje cienie przeszłości wielorako i dobitnie. Motto „Bierzemy się za historię” („Zapinamy guziki historii”) od początku było jasne: przeszłość musi zostać rozliczona. Ważne jest ażeby przypominać, pozostać czujnym i ustrzec przed powtórzeniem w przyszłości. Wzięcie udziału w podróży było współdziałaniem zainteresowania i ciekawości. Szybko stało się jasne, że zdobytą wiedzę trzeba przekazać dalej(…). Żyjemy w czasach, w których narastające tendencje do podziału w społeczeństwie zagrażają naszej demokracji. Gdy rozliczymy i wyjaśnimy przeszłość, to przyczynimy się do refleksji, do rozważnego postępowania i przede wszystkim do obiektywnego patrzenia w przyszłość.

Laura Wölbing

Dobrze, że tym razem w centrum zainteresowania znalazło się jedno z „mniej znanych” miejsc pamięci. To zajęcie się tematem, rodzaj prezentacji budziło zainteresowanie. Następne pokolenie zajmuje się więc dalej przeszłością, odkrywa ją samo, bez prezentowania gotowych opinii i interpretacji.

Heike Böltzig, nauczycielka

Uczniowie i uczennice włożyli poprzez swoje zaangażowanie wkład przeciwko zapomnieniu. Oni rozpoznali, że jako młode pokolenie muszą przejąć odpowiedzialność, że mają teraz i później ważny udział w kulturze pamięci. Albowiem z każdym przejawem pamięci oddajemy ofiarom kawałek ich godności z powrotem. I w końcu nie będą mogli nie zauważyć tej wystawy ci, którzy zazwyczaj są skłonni do wypierania się zbrodni Drugiej Wojny Światowej, do ich bagatelizowania względnie relatywizowania.

Dr Edward Sułek, historyk, tłumacz

Jednym z elementów wystawy jest symboliczne upamiętnienie liczby ofiar zamordowanych jednego dnia w obozie zagłady Treblinka II. 17 000 guzików zebranych przez uczniów i przywiezionych w dwóch walizkach z Niemiec ma symbolizować tę liczbę. Każdy z odwiedzających wystawę ma możliwość przyszycia swojego guzika do tkaniny, aby w ten sposób upamiętnić ofiary obozu.

Po zakończeniu części oficjalnej w budynku Muzeum uczestnicy wernisażu udali się pod Pomnik Ofiar Obozu Zagłady i zapalili znicze oraz oddali hołd zamordowanym.

Opracowały: M. Szcześniak, M. Samuel oraz A. Kozioł

Zdjęcia: A. Kozioł