Oddział Muzeum Regionalnego w Siedlcach

27 styczeń Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Żydów

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Żydów uchwaliło w listopadzie 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie 27 stycznia 1945 r.,

 

27 stycznia 2017 r. na terenie Miejsca Pamięci w Oświęcimiu odbędą się obchody upamiętniające 72. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Informacje na temat uroczystości upamiętniających znajdą Państwo na stronie: http://www.auschwitz.org/muzeum/aktualnosci/72-rocznica-wyzwolenia-auschwitz,1859.html

Czytaj więcej...

WIZYTA NIEMIECKIEJ MŁODZIEŻY W TREBLINCE

W dniach 17-21 października Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince odwiedziła grupa uczniów wraz ze swoimi opiekunami z niemieckiego Burg – Gymnasium Wettin w Saksonii- Anhalt. Młodzież, której hasłem przewodnim jest „Szkoła bez rasizmu - szkoła z odwagą”. Koordynatorem grupy był Peter Wetzel, a tłumaczem Edward Sułek. Myślą przewodnią wizyty było poznanie Treblinki jako miejsca cierpienia i pamięci. W pierwszym dniu pobytu kierownik dr Edward Kopówka przybliżył uczniom historię powstania i funkcjonowania obozów w Treblince. Oprowadził po terenach poobozowych i wystawie znajdującej się w budynku. W tym dniu również młodzież spotkała się z dyrekcją Muzeum Regionalnego w Siedlcach – dyrektorami: Andrzejem Matuszewiczem i Sławomirem Kordaczukiem. W kolejnym dniu wizyty goście z Niemiec uczestniczyli w lekcji poświęconej „Życiu i twórczości Janusza Korczaka” przygotowanej przez Annę Remiszewska- pracownika MWiM w Treblince oraz spotkali się z rówieśnikami w Zespole Szkół im. S. Staszica w Małkini.

Czytaj więcej...

Zaproszenie

 

Szanowni Państwo,

 

miło mi poinformować, że po kilku miesiącach intensywnej pracy, książka "Żydzi Kosowa Lackiego" trafiła do drukarni.

Jej premiera i promocja odbędzie się 27 listopada, w niedzielę o godzinie 15.30 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim. Wszystkich państwa gorąco zapraszam w imieniu swoim i Pani Dyrektor Ewy Rutkowskiej.

 

Artur Ziontek

 

Spotkanie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej w Treblince

W dniach 26-27 października odbyło się 31 posiedzenie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej pod przewodnictwem prof. Barbary Engelking. W pierwszym dniu posiedzenia członkowie Rady spotkali się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Kolejnego dnia 27 października przyjechali do Muzeum w Treblince. Pod przewodnictwem kierownika dr E. Kopówki zapoznali się z terenem byłego niemieckiego Obozu Zagłady. W czasie zwiedzania członkini MRO Halina Birenbaum, której ojciec zginął w Treblince, a ona sama była więźniem m.in. obozu na Majdanku, Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück podzieliła się swoimi wspomnieniami. 
 
Następnie kierownik dr E. Kopówka przedstawił raport dotyczący MWiM w Treblince. Natomiast Ewa Rutkowska – dyrektor Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Kosowie Lackim opowiedziała o współpracy z Muzeum na przykładzie „Festiwalu różnorodności kulturalnej Mazowsza i Podlasia <<Byli wśród nas>>”. Zaś Artur Ziontek-instruktor MGOK w Kosowie Lacki, doktorant Uniwersytetu Gdańskiego przedstawił temat: „Synagoga w Kosowie Lackim - ostatni ślad żydowskiego miasteczka”. Na zakończenie członkowie Rady zwiedzili wystawę i obejrzeli dostępne filmy m.in. o Samuelu Willenbergu, Aktion Reinhardt oraz zapoznali się z najnowszymi publikacjami.

Czytaj więcej...

Ważna Informacja

 

Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince

będzie czynne w godzinach 9.00-17.00

 

 

The Information

The Museum of Fighting and Martyrdom in Treblinka

is opening 9 a.m.- 5 p.m.

Metodyka integracji i harmonizacji danych wieloźródłowych dla potrzeb badań nad funkcjonowaniem obozu w Treblince.

Do grudnia 2016 roku na terenie Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince zespół geoinformatyków, historyków, geodetów, geofizyków i kartografów prowadził będzie badania w ramach projektu: Metodyka integracji i harmonizacji danych wieloźródłowych dla potrzeb badań nad funkcjonowaniem obozów w Treblince.

Głównym celem projektu jest przetestowanie i opisanie metod wykorzystania Technologii Systemów Informacji Przestrzennej w opisywaniu nieznanych do tej pory elementów topografii obozów Treblinka I i II,  jak i najbliższych okolic uwzględniając możliwie pełną analizę – zarówno wspomnień i relacji oraz danych przestrzennych (aktualnych, jak i historycznych). W ramach projektu zaproponowana będzie innowacyjna metoda wykorzystania technologii Systemów Informacji Przestrzennej (SIP), która umożliwi połączenie relacji oraz wspomnień świadków z dostępnymi oraz nowo pozyskanymi danymi przestrzennymi. Wykorzystywane zostaną historyczne zdjęcia lotnicze z lat 1940-1956, przedwojenne mapy topograficzne, dane ze skaningu laserowego, wyniki pomiarów georadarowych i grawimetrycznych oraz aktualne obrazy satelitarne z systemu WorldView 2. Pozyskane dane zostaną zintegrowane w środowisku GIS w celu przeprowadzania analiz przestrzennych. Zaproponowana metoda pozwoli na wytworzenie informacji dodatkowych, pozwalających poszerzyć aktualną wiedzę na temat funkcjonowania obozów w Treblince oraz  zmian zachodzących na tym obszarze w latach 1940-1958.

 

Projekt realizowany jest w 2016 roku przez Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej w ramach programu „Dziedzictwo kulturowe – Miejsca Pamięci Narodowej” – Priorytet 6 – finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Pracami kieruje dr inż. Sebastian Różycki.

Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince 

Oddział Muzeum Regionalnego w Siedlcach 

08-330 Kosów Lacki 

tel./fax: +48-25-781-16-58 kom. +48-606-985-414

 e-mail: biuro@treblinka-muzeum.eu