Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941 - 1944)

Młodzi oddają hołd pomordowanym w ramach Marszu Żywych 2013 r.

Uczestnicy Marszu Żywych w Treblince przed Pomnikiem Centralnym.

Marsz Żywych w  Treblince  w  2013  r.
W dniach 2 - 11.04. 2013 r. w ramach Marszu Żywych odwiedziło Treblinkę 3571 osób. Byli to głównie młodzi ludzie, którzy przyjechali niemalże z całego świata, aby poprzez swoją obecność oddać hołd pomordowanym oraz odmówić modlitwę kadisz.Marsze Żywych organizowane są od 1988 roku. Organizatorem jest March of the Living International. Odbywają się tradycyjnie w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady (Jom Haszoa). Jom Haszoa przypada zawsze 27 dnia miesiąca Nisan.  Tegoroczne obchody odbyły się 8 kwietnia w Muzeum Auschwitz, podczas których Żydzi z różnych krajów świata i Polacy upamiętnili ofiary Zagłady. Uroczystość przypada w 70. rocznicę powstania w getcie warszawskim i 65. powstania Izraela.

W tegorocznym marszu wzięło udział ok. 10 tys. ludzi.

Marsz Żywych jest formą edukacji, która odbywa się w Polsce i Izraelu. Młodzi w ten sposób chcą  uczcić pamięć  o tych wszystkich, którzy zostali zamordowani w obozach.

Galeria:

Uczestnicy Marszu Żywych na terenie Obozu Zagłady w Treblince.

Uczestnicy Marszu na terenie Obozu Zagłady.
Uczestnicy Marszu na parkingu przed punktem informacyjnym.