Zmarł Robert Kuwałek

Zdjęcie pochodzi z 2011 roku, kiedy to p. Robert Kuwałek wygłosił referat „Deportacje z dystryktu lubelskiego do obozu zagłady w Treblince” podczas I Międzynarodowej Konferencji Naukowej.

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 6.06.2014 roku zmarł Robert Kuwałek, pracownik Działu Naukowego Państwowego Muzeum na Majdanku, wybitny specjalista z zakresu historii Zagłady Żydów na Lubelszczyźnie i dziejów społeczności żydowskiej w Lublinie.

Robert Kuwałek urodził się w 1966 r. w Lublinie, był absolwentem historii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował w Archiwum Państwowym w Lublinie, nauczał też w Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Lublinie. Od 1999 r. związany zawodowo z Państwowym Muzeum na Majdanku.

W 2008 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wkład w krzewienie kultury i historii żydowskiej, a w 2014 r. otrzymał Medal Honorowy „Powstania w Getcie Warszawskim”.

Autor i współautor wielu prac naukowych, w tym pionierskiej monografii Obozu Zagłady w Bełżcu oraz wyboru źródeł do dziejów tego obozu. Przez wiele lat prowadził działalność edukacyjną, wygłosił dziesiątki wykładów i prelekcji na tematy historyczne.