Holocaust Survivors Band w Muzeum w Treblince

W środę 27 lipca Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince odwiedził Holocaust Survivors Band, czyli dwóch Ocalałych z Holocaustu polskich Żydów – 90-letni perkusista Saul Dreier i grający na akordeonie 86-letni Reuwen „Ruby” Sosnowicz. Muzycy wrócili do Polski po raz pierwszy od czasów drugiej wojny światowej. Dzień wcześniej zagrali koncert na Pl. Grzybowym w Warszawie, w środę mimo ulewnego deszczu i gwałtownej burzy przybyli do MWiM w Treblince, by pod pomnikiem głównym na terenie byłego Obozu Zagłady zagrać pierwszy i ostatni koncert w hołdzie ofiarom nazistowskiej zbrodni.

Saul Dreier urodził się w Krakowie. W czasie wojny był więźniem trzech niemieckich obozów koncentracyjnych. W jednym z nich akompaniował więźniarskiemu chórowi grając na łyżkach. Po wojnie osiadł w New Jersey. Dziś jest perkusistą.

Reuwen „Ruby” Sosnowicz dzieciństwo spędził w Warszawie. Po ucieczce z getta ukrywał się u polskiego rolnika. Po wojnie trafił do obozu dla przesiedleńców w Niemczech, gdzie kupił swój pierwszy akordeon. W dorosłym życiu pracował jako fryzjer oraz zawodowy muzyk.

Muzycy nigdy nie zapomnieli o swojej przeszłości. Ich zespół Holocaust Survivor Band przywołuje nie tylko wspomnienia z dzieciństwa i trudny czas wojenny, ale jest afirmacją życia.

Aneta Korczak