KOMUNIKAT PRASOWY

Skopje, Marzec, 2016

KOMUNIKAT PRASOWY

W niedzielę, 3-go kwietnia 2016 o 12.00 zostanie otwarta wystawa "DEPORTACJI ŻYDÓW Z MACEDONII DO TREBLINKI 1943" w Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince.

Otwarcie wystawy organizowane jest przez Centrum Holocaustu Żydów z Macedonii, Ambasadę Republiki Macedonii w Warszawie oraz Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince.

Wystawa poświęcona jest 7.144 Żydom z Macedonii, którzy zostali zamordowani w nazistowskim obozie zagłady Treblinka, w okupowanej wtedy Polsce.  Te 7.144 Żydów stanowiło w tym czasie 98% ludności żydowskiej w Macedonii. Jest to najwyższy odsetek w historii Holokaustu.

W kwietniu 1941 roku, III Rzesza oraz jej sojusznicy zdobyli i podzieli Królestwo Jugosławii. Losy Żydów mieszkających w Jugosławii zależały teraz od władz każdej z nowo powstałych części. W tym czasie terytorium dzisiejszej Republiki Macedonii było również częścią Królestwa. W dniu 18 kwietnia 1941 roku, terytorium Macedonii Vardarskiej zostało przyłączone do Królestwa Bułgarii. Niedługo późniejpo wejściu w życie przepisów ustawowych i wykonawczych, które regulowały żydowskie ograniczenia ekonomiczne i polityczne, nadszedł fatalny dzień 11 Marca 1943r, który zaznaczył się jako ciemna strona historii Żydów w Macedonii. Żydzi byli eksmitowani ze swoich domów i wysyłani do obozu przejściowego Monopol (Fabryka Tytoniu) w Skopje, a stamtą dwywożeni do obozu zagłady w Treblince w trzech różnych konwojach - 22 marca, 25 marca i 29 marca, gdzie realizowany był ostatni etap tzw. „Ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. Pociągi potrzebowały sześciu dniu żeby dotrzeć ze Skopje do Treblinki. Nikt z niej nie wrócił.

W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt:

Ambasada Republiki Macedonii w Warszawie -Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Z poważaniem,

Centrum Pamięci HolokaustuŻydów z Macedonii

Skopje, March, 2016

PRESS RELEASE

On Sunday, April 3th, 2016 at 12 pm the exhibition "DEPORTATION OF THE JEWS FROM MACEDONIA TO TREBLINKA 1943"will be open in the Museum of Struggle and Martyrdom in Treblinka (Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince).

The opening of the exhibition is organizedby the Holocaust Memorial Center for the Jews of Macedonia, the Embassy of the Republic of Macedonia in Warsaw and the Museum of Struggle and Martyrdom in Treblinka.

The exhibition is dedicated to 7.144 Jews from Macedonia who were murdered in Nazi extermination camp Treblinka in then occupied Poland. Those 7.144 Jews represent 98% of the Jewish population in Macedonia at that time. This is the highest percentage in the history of the Holocaust.

In April 1941, the Third Reich and its allies conquered and divided the Kingdom of Yugoslavia. The fate of the Jews living in Yugoslavia depended on the new authorities in every individual part.At that time, the territory of today’s Republic of Macedonia was also part of the Kingdom. On April 18, 1941, the territory of Vardar Macedonia was annexed to the Kingdom of Bulgaria. Immediately followed the implementation of the laws and regulations that governed Jewish economic and political restrictions, while the fatal day that marked the dark side of the history of the Jews in Macedonia, was March 11, 1943. By previously systematic records, Jews were evicted from their houses and sent to the transit camp Monopol (Tobacco factory) in Skopje. From there they were deported to the death camp Treblinka in three different convoys, 22 March, 25 March and 29 March, where final stage of the so-called final solution of the Jewish question was implemented. Six days were needed the trains to reach Treblinka from Skopje.

No one returned from Treblinka.

For additional questions please contact:

The Macedonian Embassy in Warsaw at Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sincerely,

Holocaust Memorial Center for the Jews from Macedonia