Spotkanie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej w Treblince

W dniach 26-27 października odbyło się 31 posiedzenie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej pod przewodnictwem prof. Barbary Engelking. W pierwszym dniu posiedzenia członkowie Rady spotkali się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Kolejnego dnia 27 października przyjechali do Muzeum w Treblince. Pod przewodnictwem kierownika dr E. Kopówki zapoznali się z terenem byłego niemieckiego Obozu Zagłady. W czasie zwiedzania członkini MRO Halina Birenbaum, której ojciec zginął w Treblince, a ona sama była więźniem m.in. obozu na Majdanku, Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück podzieliła się swoimi wspomnieniami.

Następnie kierownik dr E. Kopówka przedstawił raport dotyczący MWiM w Treblince. Natomiast Ewa Rutkowska – dyrektor Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Kosowie Lackim opowiedziała o współpracy z Muzeum na przykładzie „Festiwalu różnorodności kulturalnej Mazowsza i Podlasia <<Byli wśród nas>>”. Zaś Artur Ziontek-instruktor MGOK w Kosowie Lacki, doktorant Uniwersytetu Gdańskiego przedstawił temat: „Synagoga w Kosowie Lackim - ostatni ślad żydowskiego miasteczka”. Na zakończenie członkowie Rady zwiedzili wystawę i obejrzeli dostępne filmy m.in. o Samuelu Willenbergu, Aktion Reinhardt oraz zapoznali się z najnowszymi publikacjami.
Tekst i zdjęcia: A. Remiszewska