Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941 - 1944)

Audioprzewodnik

Audioprzewodnik
“Obóz Zagłady Treblinka II”

Wystawa uczniów z Saksonii-Anhalt pt. „Treblinka. Piekło na ziemi”

W czwartek, 13 września 2018r. o godzinie 11.00 w Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944) otwarto wystawę uczniów z Saksonii-Anhalt pt. „Treblinka. Piekło na ziemi”. Wystawa prezentowana jest dzięki uprzejmości młodzieży niemieckiej. Podczas oficjalnej inauguracji Pani Laura Wölbing, w imieniu wszystkich twórców zaproponowała przekazanie wystawy na własność Muzeum Treblinka.

Czytaj więcej...

KOMUNIKAT PRASOWY

 

Skopje, Marzec, 2016

 

 

KOMUNIKAT PRASOWY

 

W niedzielę, 3-go kwietnia 2016 o 12.00 zostanie otwarta wystawa "DEPORTACJI ŻYDÓW Z MACEDONII DO TREBLINKI 1943" w Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince.

Otwarcie wystawy organizowane jest przez Centrum Holocaustu Żydów z Macedonii, Ambasadę Republiki Macedonii w Warszawie oraz Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince.

Wystawa poświęcona jest 7.144 Żydom z Macedonii, którzy zostali zamordowani w nazistowskim obozie zagłady Treblinka, w okupowanej wtedy Polsce.  Te 7.144 Żydów stanowiło w tym czasie 98% ludności żydowskiej w Macedonii. Jest to najwyższy odsetek w historii Holokaustu.

Czytaj więcej...

Zlot harcerzy w Treblince

   Zlot  harcerzy w  Treblince

W sobotę 1 października z okazji 45 rocznicy nadania hufcowi ZHP w Sokołowie Podlaskim imienia Janusza Korczaka odbył się zlot druhów i druhen z powiatu sokołowskiego. W spotkaniu uczestniczyło ponad 250 osób.Uroczystość rozpoczęła się od przemarszu na teren byłego obozu zagłady, gdzie odbył się apel, a także oddanie hołdu Januszowi Korczakowi i jego wychowankom zgładzonych w komorach gazowych.
 

Mianowania i odznaczenia
Ważnym punktem zlotu był akt nadania drużynie harcerskiej z 92 SDH Nieprzetartego Szlaku „Duchy Lasów” działających przy Zespole Szkół Nr 1 imienia Janusza Korczaka. Ponadto komenda hufca w Sokołowie Podlaskim przyznała 13 gromadzie zuchowej „Mali Odkrywcy” i 92 sokołowskiej drużynie NS „Duchy Lasu” hufcową odznakę korczakowską. Następnie próbę na stopnień przewodnika otrzymał druh Wojciech Łostkowski oraz Bartłomiej Celiński. Docenieni zostali również najmłodsi. Obietnicę zucha przed pamiątkowym pomnikiem złożyła druhna Julita Nasiłowska, a tekst przyrzeczenia harcerskiego wyrecytowała Julia Karakula, Sylwia Adamczuk, Julia Kosieradzka, Anna Smuniewska, Julia Wierzbicka i Barbara Rytel.
Umarli zbyt wcześnie
– Cieszę się, że tylu harcerzy pamięta dzisiaj o krwi przelanej w Treblince – mówił obecny na zlocie senator Waldemar Kraska. – Udział w takich uroczystościach pogłębia nie tylko wiedzę z zakresu historii Polski, ale i uczy pewnych zasad i wartości. Patrząc na was jestem spokojny o przyszłość ojczyzny oraz kontynuację czynów i haseł harcerskich.
Kilka zdań dodała również hm. Bożenna Hardej, komendantka Sokołowskiego Domu Harcerza. – W tym historycznym miejscu 45 lat temu złożyłam obietnicę zucha. Zespoleni w gromadzie sokołowscy harcerze hufca ZHP Sokołów Podlaski przyjęli imię Janusza Korczaka. Te głębokie przeżycie żyje we mnie do dzisiaj. Wzruszające jest to, że niemal pół wieku później stoimy w tym samym miejscu, gdzie stracił życie Janusz Korczak wraz z dziećmi. Umarli oni stanowczo zbyt wcześnie. Naszym zadaniem jest zachować o nich pamięć i tak żyć, aby żaden harcerz się za siebie nie wstydził.
Po zapaleniu zniczów pod pomnikiem Janusza Korczaka wszyscy harcerze udali się do Kosowa Lackiego. Tam, podczas gry terenowej „Aktywne Sokoły” musieli wykazać się swoimi sprawnościami intelektualnymi i fizycznymi. Natomiast wieczorem na tzw. Świeczkowisku, zorganizowanym w Szkole Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego odbyła się prezentacja multimedialna wszystkich 16 drużyn harcerskich.
Aneta Korczak

Zofia Lipecka

Zofia Lipecka urodzona w Łęczycy pod Łodzią mieszka i pracuje w Paryżu od 1975 r. W latach 1990, po studiach historii sztuki na Sorbonie i malarstwa w paryskiej Akademii Sztuk Pięknych, tworzy za pomocą luster instalacje optyczne, m.in. serię Microespaces1. Jest to jakby współczesna, karykaturalna wersja estetyki nazistowskiej. W 2003 r. po przeczytaniu książki Jana-Tomasza Grossa Sąsiedzi i odkryciu udziału Polakow w Zagładzie, Lipecka zastanawia się nad swoją polską tożsamością i tworzy "przestrzeń pozbawionych złudzeń" - wideoinstalację Po Jedwabnem2. W 2009 r. realizuje cykl fotomontaży i wideo Intérieur Témoin3, przedstawiający kobietę żyjącą w plastikowym świecie pozbawionym historii. Począwszy od 2004 r. artystka realizuje work in progress - Projekt Treblinka4: co roku jeździ do Treblinki, fotografuje wjazd do wsi, w miejscu gdzie zajduje się tablica z jej nazwą, następnie maluje fotorealistyczny obraz. Równolegle do tego projektu Zofia Lipecka porusza problem pamięci Zagłady w cyklu malarskim Okolice Treblinki.5

 

 


Zofia Lipecka miała wystawy indywidualne m.in. w Muzeum Quesnel-Morinière w Coutances (2013), w Zachęcie w Warszawie (2008), w Maison des Arts w Malakoff (2010, 2002), oraz w Muzeum Sztuki w Łodzi (1991). Brała udział w wystawach m.in. Kolekcji FRAC Alsace w Sélestat (2010), w Hôtel des Arts w Toulonie (2004), w biennale Sélest'Art w Sélestat (2003) i w CREDAC w Ivry-sur-Seine (1998).

 Link do cyklu Projekt Treblinka:
http://www.zofialipecka.fr/pages/apres/Treblinka.html

Bibliografia  na stronie: www.zofialipecka.fr

Skazani z Siedlec

                                                                              Skazani z Siedlec w Treblince
Już po raz trzeci grupa skazanych z Zakładu Karnego w Siedlcach pracowała społecznie na terenie Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. Koordynatorem i pomysłodawcą programu edukacyjnego „Dobre sąsiedztwo” jest Jan Klewek.
Głównym celem programu jest m.in. kształtowanie u skazanych szacunku do tradycji i dorobku ludzkiego mniejszości żydowskiej, rozbudzanie regionalnych zainteresowań kulturalnych, inicjowanie praktyk prospołecznych oraz społecznie akceptowalnego sposobu spędzania czasu wolnego. Ważne jest także przełamywanie stereotypów polsko-żydowskich.

Druga szansa
Projekt realizowany w siedleckim więzieniu jest częścią ogólnopolskiego przedsięwzięcia pt. „Tikkun-Naprawa”, który współpracuje ze środowiskami żydowskimi i służbą więzienną Izraela. „Dobre sąsiedztwo” zostało wykonane dzięki woli i chęci współdziałania społecznego Grażyny Wolińskiej, turystycznego przewodnika siedleckiego oraz Edwarda Kopówki, kierownika Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. Adresatami programu są skazani recydywiści, pracujący społecznie lub odpłatnie poza terenem ZK w systemie bez konwojenta, niejednokrotnie korzystający z najwyższych form nagród, wiążących się z udzielaniem zezwoleń na czasowe opuszczenie ZK. Są mieszkańcami regionu siedleckiego i dalszych okolic. Wywodzą się ze środowiska patologii społecznej, posiadają przeważnie proste zainteresowania. Nie mają rozbudzonych zainteresowań kulturalnych. Często nie znają historii i tradycji regionu, w którym mieszkają czy odbywają karę. W myśleniu o spuściźnie żydowskiej kierują się trwałymi stereotypami.
Pomagają innym
W ubiegłych latach więźniowie spotkali się m.in. z kierownikiem muzeum w Treblince, wykonali prace porządkowe na terenie obozu zagłady i pracy, odbyli pieszą wycieczkę śladami zabytków żydowskich w Siedlcach, a także uprzątnęli cmentarz przy ulicy Szkolnej. W tym roku też nie mogło być inaczej. Trzynastoosobowa grupa więźniów wraz z opiekunami pobyt w Treblince rozpoczęła od poznania historii obozu. Później wszyscy udali się w teren.
Więźniowie byli naprawdę bardzo zainteresowani tym, co się tu kiedyś wydarzyło – mówi Joanna Zasłona, archeolog, pracownik MWiM w Treblince, pod kierunkiem której skazani wykonywali pracę.   Okazali się bardzo pomocni i zdyscyplinowani. Pracowali na terenie byłego obozu pracy. Ich zadanie polegało na oczyszczeniu lazaretu i basenu. Z fundamentów tych obiektów ściągnęli mech i roślinność. Przy okazji znaleźli kilka zabytków, to jest drut kolczasty, fragment spalonego szkła i metalową rurę kanalizacyjną. Chętnie opowiadali też czym zajmują się w trakcie odbywania wyroku. Pracują oni w szkołach, hospicjach, pomagają sadzić lasy. Swoje zadanie wykonali na piątkę – dodaje.
Następne spotkanie więźniów z ZK w Siedlcach z historią wojenną w tle odbędzie się za rok. Bo choć trudno ocenić na bieżąco rezultaty tych działań, to warto podejmować takie inicjatywy, szczególnie gdy są chętni.