Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941 - 1944)

Noc Pamięci

Symboliczny nagrobek Janusza Korczaka i Dzieci

15 września 2007 roku uczniowie szkół noszących imię Janusza Korczaka w sześćdziesiątą piątą rocznicę śmierci swego patrona przyjechali do Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince, żeby wspólnie przeżyć Noc Pamięci. W uroczystości udział wzięli młodzi ludzie z: Zespołu Szkół Elektronicznych i Samochodowych w Zielonej Górze, Koła Przyjaciół Korczakowa, Zespołu Teatralnego „Czwórka” (Szkoła Podstawowa w Chojnowie), Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pniewach i Gimnazjum Sióstr Urszulanek z Poznania. Nie zabrakło przedstawicieli polskich i zagranicznych towarzystw korczakowskich. Obecna była też profesor Uniwersytetu Warszawskiego, Jadwiga Bińczycka, która zawodowo zajmuje się Januszem Korczakiem i jest prezesem Polskiego Towarzystwa im. Janusza Korczaka. Profesor Bińczycka w miejscu pamięci powiedziała: Staramy się przy okazjach takich, jak ta, przekazać całe bogactwo humanistycznej myśli Janusza Korczaka, który dobrą dolę dla dzieci chciał wywalczyć u Pana Boga.

Noc Pamięci w Treblince odbywała się w ramach Ogólnopolskiego Zlotu Korczakowców, który rozpoczął się w Warszawie 14 września 2007 roku. Przez dwa dni młodzież poznawała miejsca związane z życiem Korczaka, a w sobotnią noc uczestnicy zlotu przybyli do miejsca, gdzie zginął Janusz Korczak wraz ze swoimi wychowankami.

Niezwykły spektakl

Scenariusz i inscenizację całości widowiska „Łączmy się w krąg” przygotował Jerzy Zgodziński z Zielonej Góry, zaś autorkami scenariuszy i etiud były Barbara Słowińska i Świetłana Brudz.
W skupieniu wszyscy uczestnicy przeszli przez teren byłego obozu zagłady. Podniosły nastrój wywołała muzyka Jana Kaczmarka pochodząca ze współczesnego filmu „Marzyciel”. Nocny marsz pamięci wyruszył spod muzeum około godz. 22. Przedstawiciele szkół nieśli przed sobą herby i pochodnie, które oświetlały symboliczną drogę. Znalazły się na niej trzy przystanki. Przy każdym z nich na dużym ekranie wyświetlano przedwojenne filmy dokumentalne, a młodzież w przebraniu grała swoje role, przedstawiając spokojne życie przedwojenne, które zmieniło się wraz z wybuchem wojny. Na koniec przed pomnikiem zmordowanych w obozie zagłady obecni wzięli się za ręce i utworzyli krąg żywych. W ten sposób zgromadzeni wyrazili pamięć o zamordowanych.