Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941 - 1944)

Audioprzewodnik

Audioprzewodnik
“Obóz Zagłady Treblinka II”

Akcja Znaku Pokuty

AKCJA ZNAKU POKUTY - SŁUŻBA DLA POKOJU
W TREBLINCE

 

Image
Wolontariusze ASF porządkują teren obozu zagłady na czele z kierowniczką Doerte Krueckels

Od 1999 roku Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince współpracuje z niemiecką organizacją Akcja Znaku Pokuty - Służba dla Pokoju. Głównym celem młodzieży przyjeżdżającej do Polski jest poznanie historii obozu zagłady oraz wykonanie prac porządkowych na tym terenie. W ten sposób wolontariusze akcji chcą wyrazić sprzeciw wobec okrucieństwu czasów II wojny światowej oraz dążyć do pokoju między narodami, który jest możliwy dzięki porozumieniu i pojednaniu. Pobyt w miejscu pamięci, jakim jest Treblinka, skłania młodych ludzi z ASF do głębszej refleksji nad przeszłością i kształtowaniem przyszłości bez wojen i przemocy.

 

Przegląd wizyt wolontariuszy ASF w Treblince:

 • 1999 rok
Posprzątać obóz


Od 7 do 21 sierpnia 1999 roku na terenie dawnego obozu zagłady w Treblince przebywała po raz pierwszy grupa wolontariuszy - uczestników obozu letniego zorganizowanego przez niemiecką organizację Akcja Znaku Pokuty/Służby dla Pokoju z siedzibą w Berlinie. Kilkunastu wolontariuszy zakwaterowanych w Szkole Podstawowej w Wólce Okrąglik nieodpłatnie każdego dnia zajmowało się pracami związanymi z porządkowaniem terenu obozu.

Czytaj więcej ...


 • 2001 rok
Nigdy więcej


Po raz drugi na terenie Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince pracowała grupa wolontariuszy z Niemiec i Kanady skupiona wokół organizacji Służba dla Pokoju „Znaku Pokuty”. Młodzi Niemcy i małżeństwo z Kanady wyrywali chwasty, czyścili betonowe krzyże z mchu i porostów. W ten sposób chcieli przekazać światu, a szczególnie narodowi polskiemu, zapewnienie - Nigdy więcej...

Czytaj więcej ... • 2005 rok
Tak poznają przeszłość


Ośmioro młodych ludzi z niemieckiej organizacji Akcja Znaku Pokuty przez kilka dni porządkowało teren Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince.
Chcę uczyć moich uczniów nie tylko na podstawie wiedzy teoretycznej z książek, ale także na podstawie własnych doświadczeń - wyjaśnia motywy swojego przyjazdu Isolde Gesch, uczestniczka akcji, nauczycielka historii w Niemczech.

Czytaj więcej ...


 • 2006 rok
Pamięć i pojednanie


Już po raz czwarty, w dniach od 7 do 21 sierpnia 2006 roku na terenie Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince odbyły się Międzynarodowe Spotkania Młodzieżowe w ramach ASF. Georg Panner podczas spotkania integracyjnego wyjaśnił przyczyny swojego przyjazdu: Przyjechałem tu, by się uczyć, poznawać, pamiętać o tym, co było i wyciągnąć wnioski na przyszłość, by żyć zgodnie w wielkiej społeczności narodów.

Czytaj więcej ...


 • 2007 rok
Międzynarodowa grupa na nietypowej lekcji historii
Image
Grupa wolontariuszy wraz z kierownikiem
Image
Młodzież z ASF poznaje historię obozu zagłady

Od 5 do 19 sierpnia 2007 roku dziesięcioosobowa grupa młodych ludzi przyjechała do Treblinki na nietypową lekcję historii w ramach akcji „Znaku Pokuty”. W jej skład wchodziło ośmioro Niemców, Ukrainka i Polka. Cała grupa chciała zobaczyć miejsce pamięci, jakim jest Treblinka, poznać innych ludzi, którzy interesują się tematem zagłady Żydów. Z pobytu w Treblince wszyscy wynieśli prawdę historyczną i umiejętność pracy w międzynarodowej grupie. Uczestnicy akcji mieli okazję doświadczyć, że zaplanowanie pracy, porozumienie się i zrozumienie w zespole jest prawdziwą sztuką.

Czytaj więcej ...

 

 

 • 2008 rok

Wspólna inicjatywa młodzieży...

 

Image
Na pierwszym planie symboliczny ruszt, na którym palono ciała pomordowanych, na drugim młodzież z organizacji Znaki pokuty i kierownik muzeum E. Kopówka
10 sierpnia 15-osobowa grupa młodzieży (9 Niemców i 6 Polaków) przyjechała do Treblinki. W tym roku – inaczej niż w latach: 1999, 2001, 2005 i 2006 – była to wizyta jednodniowa, nastawiona wyłącznie na zwiedzenie Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. Młodych ludzi ciekawiło, czemu jest tak mało śladów obozu?

Czytaj więcej…

 

 •  2009 rok

                                                Image                   Historia i pojednanie
   
  Od 20 do 31 lipca 2009 r. na terenie Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince przebywała dziesięcioosobowa grupa wolontariuszek z trzech krajów: Niemiec, Białorusi i Polski w ramach Akcji Znaku Pokuty - Służby dla Pokoju. W tym roku do Treblinki przyjechały same kobiety, a były to: Stefanie, Agata, Anna-Theresa, Sabine, Alesia, Anke, Deborah, Sonja, Karin, Marie. Organizatorkami spotkania były Stefanie Seifert z Niemiec oraz Agata Warchoł z Polski - absolwentka germanistyki, która była także tłumaczem. Tegoroczne spotkanie charakteryzował temat przewodni: „Kobiety w narodowym socjalizmie”. Miejscem zakwaterowania uczestniczek była szkoła w Prostyni.
  Czytaj więcj...ImageAktion Sühnezeichen Friedensdienste (skrót ASF)
czyli Akcja Znaku Pokuty - Służba dla Pokoju została założona w 1958 r. przez ewangelickich chrześcijan. Inicjatywę utworzenia Akcji wysunął prezes synodu Lothar Kreyssig, który w okresie narodowego socjalizmu występował przeciwko mordowaniu ludzi kalekich i upośledzonych. Punktem wyjścia dla powstania Akcji było uznanie winy historycznej Niemców za zbrodnie popełnione w latach 1933-1945.

W odezwie założycielskiej zostało zapisane:
My Niemcy rozpoczęliśmy II wojnę światową i już przez to winni jesteśmy bardziej niż inni niezmierzonego cierpienia ludzkości. Niemcy zabili w zbrodniczym buncie przeciw Bogu miliony Żydów. Ten, kto spośród nas, osób, które przeżyły, nie chciał tego, ten nie zrobił dostatecznie dużo, aby temu zapobiec.
Więcej informacji o organizacji na stronie internetowej: www.asf-ev.de